Kivistiku talukoha suveprogramm

Kivistiku talukoha suveprogramm

Alates 30.09.2021 on näitused “See oli ju 100 aastat tagasi!” ja “Luulerästas” üleval ka meie kodulehel (kliki näituse pealkirjal).

28.mai-30.september ootab maalilise Kavilda ürgoru nõlval Kivistiku talukohas (Vahessare küla, Elva vald, Tartumaa) külastajaid Eesti talude ajalugu tutvustav näitus “See oli ju 100 aastat tagasi!” ja luulematkarada “Luulerästas”. Oleme avatud reedest pühapäevani, kella 10-st 18ni.

Luulematkarada “Luulerästas” tutvustab Piia Rajaste loomingut, millest õhkub inimese lootusetut seotust looduse, armastuse ja teiste inimestega. Kavilda ürgoru nõlval kulgeval rajal on eksponeeritud üheksa luuletust. Rada algab Kivistiku talukoha värava juurest ja on tähistatud punaste noolekestega. Rada ei sobi liikumisraskustega inimestele ja selle läbimine võtab aega kuni 60 minutit. Raja lõpus asub allikas, kus rännakult tulija saab soovi korral janu kustutada.

Näitus “See oli ju 100 aastat tagasi!” tutvustab lihtsas ja humoorikas võtmes eluolu Lõuna-Eesti taludes 20.sajandi esimesel poolel. Kivistiku talukoha näitel toob näituse autor Kristi Liiv esile materiaalsed ja vaimsed alused, millele toetus Eesti talurahva elu esimese vabariigi algusaegadel. Näitusepostrid leiab külastaja üles värava juures postkastis asuva kaardi järgi või avades veebilehel avastusrada.ee raja “Kivistiku talukoht”. Näitus sobib külastajatele alates 10ndast eluaastast ja raja läbimine ei nõua suuremat füüsilist pingutust. Näituse külastamiseks tuleks varuda kuni 60 minutit. Näituse valmimist toetas Elva vald.

Kavilda ürgorg on ümbruskonna ja kogu Tartumaa üks ilusamaid looduslikke objekte. Ürgorg saab alguse Elva lähistelt, on ligikaudu 19 km pikk, pool kilomeetrit lai ja kuni 35 meetrit sügav ning suubub Emajõe madalikule. Oru põhjas voolab Kavilda jõgi, mille kallastel on soostunud lamm ja millele on rajatud paisjärved. Kohati esineb aluspõhjalise liivakivi paljandeid ja allikaid. Tuntuim on vana Tartu-Viljandi maantee serval asuv Kavilda ohvriallikas (puhkuseestis.ee). Kavilda ürgoru serval on inimesed elanud aastatuhandeid. Kivistiku talukohast mõnesaja meetri kaugusel asub Alt-Laari linnamägi, mis on olnud asustatud juba 1. sajandist. Veel veidi edasi asub Erumäe linnamägi. Kivistiku talukoha ostis Minna Tilk 1918. aastal hõberublade eest. Praegu kuulub talukoht Minna lapselapselastele Kristi Liivale ja Piia Rajastele, kes on hävinud hoonete asemele rajamas uut, looduslikest materjalidest ja traditsioonilistest väärtustest lähtuvat elamis- ja kooskäimispaika.

Kivistiku talukoha leiad sisestades GoogleMapsi MTÜ Draakon ja Delfiin (Vahessare küla, Elva vald, Tartumaa; Puhja-Elva teel pöörata Kobilu teeristi bussipeatuse juurest alla oru poole). Kui värav on lukus, siis siseneda värava kõrvalt. Palume Kivistiku talukohas liikuda vaikselt, et pererahvast ja metsaelanikke mitte häirida! Näitus ja matkarada jäävad avatuks 30.septembrini, reedest pühapäevani, kell 10-18. Kui soovite näitust või matkarada läbida mõnel muul ajal või koos juhendajaga, siis andke oma soovist julgelt märku!

Kontakt:
Kristi Liiv
info@draakonjadelfiin.ee
53584565