Herbaarium-buduaar taaskasutusnäitusel

Herbaarium-buduaar taaskasutusnäitusel

IX rahvusvahelisel taaskasutusnäitusel “Anna uus elu – Fantaasia” Uue Kunsti Muuseumis Pärnus 18.09-24.10.2021 osalevad teiste seas Triinu Soikmets ja Triin Tasuja oma projektiga “Herbaarium-buduaar”.

Vanad lõuendid, kardinad ja pappkarbid, pärlid, helmed ja litrid – iga materjalikiht peegeldab endas ühe hetke energiaid ja emotsioone, mis aja möödudes enam tähtsust ei näi omavat ja justkui jalus ees on. Ometi on neid kõiki taaskasutades võimalik luua fantaasiarikkaid maailmu, mille solistideks saavad ühest metsikuvõitu aiast korjatud ja kuivatatud õrnad õied, mis samuti seeläbi oma elu edasi elavad. Nii nagu botaanikas on herbaariumil teaduslik väärtus ajaloolise arhiivimaterjalina, on ka kollaaž-maalidesse põimitud taimed võtmeks vaadelda eilset päeva homsest perspektiivist.

Täiendava buduaariliku kihi lisavad maalidele vanad parfüümipudelid, mis on saanud uue kuue inspireerituna antiiksetest arhetüüpidest ja nende transformatsioonist ning millest moodustub justkui altar feminiinse jumalikkuse erinevatele külgedele. Esimese vabariigi ajast pärit mündikassa seob kompositsiooni näitusepaiga kohaspetsiifikaga ehk kunagise pangahoone funktsiooniga, aga tõstatab ka küsimuse sümboolsetest tehingutest, mida me teeme nii teiste kui iseendaga. Kuigi öeldakse, et unistamine on tasuta, on ka fantaasial oma hind.

Buduaar on oma olemuselt teisenemise paik. Tuues herbaariumi taimede ülevärvimise ja kaunistamisega välja selle hariduslikust-teaduslikust raamistikust, saab lilledest ja nende elu pikendamisest pildiseeria, mis säilitab ja rõhutab õrnust. Taim pole vaid funktsionaalne objekt, vaid ka esteetiline kunstielamus. Installatsiooni terviklikkuses saavad kokku maine ja ebamaine, loomulik ja kunstlik. Lõhn omakorda on essents taimedest, nagu raha on essents energiast – kumbki saab selle kasutajat viia ainult temale teadaolevasse paika.

Laupäeval, 9. oktoobril kell 12.00 toimub näitusel töötuba – kollaaži tegemine kuivatatud lehtede ja õitega.
Juhendajad Triin Tasuja ja Triinu Soikmets. Triin Tasuja esitleb erinevaid viise, kuidas on võimalik teha otse loodusest pärit motiividega kunstilist kompositsiooni erinevate taimedega ning räägib enda leiutatud tehnikatest. Kuna iga taim on erinev, siis võime koos leiutada ka uusi tehnikaid, kuidas taimi lõuendile või paberile paigutada. Töötoas on olemas aluspapid, värvid, liimid, taimed, litrid jm, kuid igaüks võib kaasa tuua ka enda kuivatatud lilli või lehti ning kasvõi küünelakke, huulepulki või miks mitte toiduvärve. Teeme koos loovaid eksperimente! Palume registreerida töötuppa: muuseum@mona.ee. Osavõtutasu 5.-

Näitusetöid saab osta Draakon ja Delfiin e-poest siit.

Sellel sügisel tervitab Uue Kunsti Muuseum oma külastajaid juba üheksanda taaskasutusteemalise näitusega. Näituse eesmärgiks on lasta kunstnikel oma fantaasial tõeliselt lennata ja see kunstiks luua. Mis kellegile on vana ja väärtusetu, siis teisele see on materjalina kui kuld.

Näituse Anna uus elu üheks eesmärgiks on muuta inimeste mõtlemist taaskasutuse väärtustamise kaudu loodussõbralikumaks. Keskkonnale on uueks koormaks tootmisprotsessides tekkivad tootejäägid, kuid ka nendest oskavad disainerid-kunstnikud värske pilguga luua uusi disainesemeid.Nii on näitusel kasutatud materjalide nimekiri väga lai: katkised peeglid, jaanalinnu munad, siidisukad, merest uhutud puit, vanad kunstiteosed, ristpistes pildikesed, autoosad jne. Eraldi teemana tutvustab Marta Moorats, kuidas katkiseid tekstiilesemeid saab parandada ehk mis on visible mending.

Näitusel osalevad:Aet Ollisaar, Annika Kiidron, Annick ja Pierre Debien (Prantsusmaa), Ain Roost, Annika Mätlik, Aureelia Mitt, Ave Kruusma, Belliisi Seenemaa, Birgit Peerna, Eiliki Pukk, Marta Moorats, Elize Hiiop, Elle Kannike, Jaan Pärn, Jüri Seljamaa, Karola Kaugema, Kerli Otsa, Leekpea, Liis Tisler, Liisi Tani, Liivi Leppik, Maarja Noorväli, Maila Käos, Mark Soosaar, Marge Kimmel, Kaspar Kimmel, Kertu Siplane, Margus Tiitsmaa, Mari Seger, Mariliis Jääger, Marja Matiisen, Martin Kroot, Merle Nisuma, Richard Denny (Austraalia /Inglismaa), Rene Haljasmäe, Riine Latserus, Taavi Teevet, Tarmo Tulgiste, Teet Suur, Tiiu Leis, Tiiu Kirsipuu, Triin Tasuja, Triinu Soikmets, Tõnis Luik, Ulvi Oro, Ursula Sõber, Viivi Aavik, Viive Väljaots, jt.

Ühiskonnas muutub taaskasutuse kõrval järjest olulisemaks jäätmetekke vältimist/vähendamist toetatavad tegevused, mis aitavad kaasa majanduskasvu ja jäätmetekke omavahelise seose katkestamisel. Ideede andmine, kuidas vähem jäätmeid luua ja loominguline lähenemine taaskasutusse võib olla üks viisidest jäätmetega võitlemisel. Just nüüd , kui maailma kliimasoojenemine on nii aktuaalne, peame mõtlema tõsisemalt enda jalajäljele ja näitus Anna Uue Elu on just üks neid üritusi, mis Pärnus ja kogu Eestis annab kõigile ideid ja inspiratsiooni väärtustada vana ning mitte liigtarbimist.

Näitust ja töötubasid toetavad: Eesti Kultuurkapital, Kultuuriministeerium ja Pärnu Linnavalitsus.