Inimese psüühika on täis paradokse ja vastuolusid. Kes meist ei sooviks elada täiel rinnal, olla vaba ja õnnelik. Samas tammume päevast-päeva samu radu – nii oma välises keskkonnas kui sisemaailmas. Sügaval sisimas igatseme uudsust ja vabadust, aga päriselt ei julge astuda sammugi oma igapäevastelt radadelt kõrvale. Noored inimesed ehk veel ei taju oma harjumuste lämmatavat väge, aga mida kauem ühte rada tallata, seda enam kasvab hirm muutuste ees.
Ühelt poolt võib ju arvata, et harjumused on vaid korduva tegevuse tagajärg, kuid kui sa tõeliselt proovid oma elus midagi kardinaalselt muuta, siis sa näed, et tegelikult on selle taga veel midagi. See on hirm tundmatu ees. Millal ja miks hakkasime kartma tundmatut?
Ilmselt ütleb täiskasvanu loogika, et hirm tundmatu ees on loomulik. Ma julgeksin sellele vastu vaielda. Kas sa ka lapsena kartsid tundmatut? Kas ei olnud mitte tundmatu just see, mis tekitas kõige enam elevust ja uudishimu? Kollijutud, värskele tiigijääle minek, igapäevased rännakud kodumetsas, naabermaja katusel turnimine. Kõik tundmatu näis vastupandamatult ligitõmbav.
Vaimsele arenguteele suunduv inimene peab õppima elama jälle nagu lapsena. Kõigesse, mis hirmutab, tuleb suhtuda suurima uudishimuga. Sinu elust peab saama suurim eksperiment ja seiklus, mida sa suudad endale ette kujutada. Iga päev ärgates sea endale sihiks teha midagi teistmoodi kui tavaliselt – mine tööle teist teed pidi, pane selga teistsugused riided (kasvõi kaks erinevat sokki), külasta teist toidukauplust, aja juttu poemüüja või võhivõõraga. Proovi ja sa näed, et alguses ei ole see lihtne, kuna tundmatu tekitab ärevust ja hirmu. See on loomulik. Aga meie tõlgendus hirmu ja ärevuse tähendusest ei ole loomulik. Hirmu ja ärevust on võimalik tõlgendada ka positiivse nähtusena! See on elus oleku tunne! Hirm ja ärevus on seikleja kaasteelised, kes muudavad seikleja tähelepanelikuks ja ärksaks. Olles juba pisikeste eksperimentidega edu saavutanud, võta ette mõni suurem elumuutus, mille tegemisest oled ehk juba pikalt unistanud.
Olles end väliste eksperimentidega paindlikumaks treeninud, oled sa valmis kohtuma tundmatuga enda sees – oma tõelise olemusega. See on kohtumine, milleks on võimalik valmistuda, kuid milleks sa ei saa iial valmis olla. Ühel hetkel avaneb sinu sisemuses maailm, millel ei ole selle maailmaga, mida sa tunned, mitte midagi ühist. See on Seiklus, mida sa pole osanud uneski ette aimata. Ka maailma kõrgeima mäetipu vallutamine tundub selle kõrval justkui tühine pisiasi. Samm-sammult kingid sa oma elu tundmatule ja oled tunnistajaks imetegudele, mis sinus ja sinu kaudu hakkavad juhtuma. Tundmatust saab Sinu Elu.
© Kristi Liiv