Tõeline elu liigub seestpoolt väljapoole

  • Post author:
  • Post category:Artiklid

Me elame füüsilist maailma ülistavas kultuuris, kus kõike, mis jääb teaduslikult mõõdetavast väljapoole peetakse rumaluseks. Kui vanad üldtuntud religioonid on veel kuidagi aktsepteeritavad, siis igasugust otsest sidet mittefüüsilise maailmaga peetakse psüühiliseks anomaaliaks. Mida enam sa oma sisemaailma avastad, seda enam mõistad, et me elame hingeta maailmas, kus inimese elu keerleb ümber tema enda füüsilise keha ja asjade, mida see keha suudab tarbida ja millega end ehtida. Kogu meedia pasundab pidevalt kõigist neist asjadest, mida sul on vaja, et olla veelgi parem, õnnelikum ja ilusam. Ka poliitikud ei luba midagi muud kui rohkem ja paremaid asju, turvalisemat elu sinu kehale. Ka kõikvõimalikud koolitused ja kogemuslikud teenused ei erine inimese sisemaailma poolt vaadatuna ohjeldamatust materiaalsete hüvede tarbimisest. Hetkeks võib uus asi, kogemus või suhe pakkuda silmailu, heameelt ja hingelist kergendust, kuid õige pea on soov millegi uue ja erilise järgi tagasi. Kas see ongi tõeline elu? Kust saab see nõiaring alguse ning mis aitaks sellest välja murda?  

Peeglissegi vaatamata on selge, et igal inimesel on füüsiline keha. Inimese nähtamatu hingeline loomus on aga midagi sellist, mis vajab lapseeas teiste inimeste hoolt ja siirast tähelepanu ning hiljem, täiskasvanueas, sinu enda täielikku pühendumist. Hing on selles materiaalses maailmas nagu habras eksootiline potilill, mis vajab kasvamiseks ja avaldumiseks iga päev sinu jäägitut tähelepanu. Paraku vajub enamus meist täiskasvanuks saades aina sügavamale füüsilisse maailma ning hingeelu soikub sootuks. Selle asemel keerleb täiskasvanu elu enamasti teadlikult või alateadlikult ümber tema enda keha ja selle vajaduste. Kui esmased vajadused on rahuldatud, hakkab lõputu tants ja trall ümber suhete ja suguelu. Ja kui jälgida massimeediat, siis just see ongi ju see Päris Elu! Imeline eraelu, mille nimel tuleb nii tööl, kodus kui puhkehetkel pidevalt pingutada. 

Aga ühel hetkel saabub aeg endale ausalt otsa vaadata ja vastata küsimusele – kas Sinu suhted, Sinu asjad ja tegemised-toimetamised on sind jäädavalt paremaks ja õnnelikumaks inimeseks muutnud? Ma mõtlen, kas nendest välistest asjadest on tekkinud püsiv ja stabiilne sisemine rõõm ja rahulolu, mis ei vaja pidevat alalhoidmist? On midagi sinus olemuslikult paika loksunud? Tõenäoliselt on kõik need välised asjad pikemas perspektiivis sinu elu ainult keerulisemaks ja stressirohkemaks muutnud. Hea uudis on, et see ei ole sinu isiklik läbikukkumine! See ei ole ka halb karma ega jumala viha, mis sulle osaks on saanud. Võibolla on kõik sinu elus tegelikult väga hästi, aga kuitahes hästi asjad ka ei oleks, ei suuda mitte miski väline tuua inimesele püsivat sügavat rahulolu. Elades oma elu väljastpoolt sissepoole, muutub ka kõige ilusam suhe varem või hiljem hirmu, viha ja ärevuse allikaks. Mida suurem oli armastus, seda suurem on pettumus kui armastuse objekt kaob või lihtsalt oma esialgse sära kaotab. Sulle tundub, et sa oled petta saanud. Aga ära võta sedagi kaotust isiklikult. Aga palun vaata viimaks elu tõsiasjadele otsa! Sinu hinges, sinu sügavamas olemuses ei muuda välised asjaolud mitte kõige vähematki. Aga ole mureta. Hinge sinu eksirännakud ei kahjusta. Hing hüüab sind lakkamatult ning sel hetkel kui sa näed, et välised pingutused ei ole toonud sulle mitte midagi tõeliselt väärtuslikku, ei jää sul muud midagi üle kui peatuda ja hakata otsima teist teed. 

Alguses võib ümberlülitumine olla küllaltki keeruline. Kogu oma elu oled sa pühendunud tegutsemisele, saavutamisele, saamisele. On väga tõenäoline, et mingil hetkel ei näe sa oma senisele eluviisile mitte mingisugust alternatiivi ja elu näibki lihtsalt mõttetu.

Kui sa siiski natukenegi elusse usud, ei anna sa nii kergelt alla ja jääd ootele. Ja see ootele jäämise seisund ongi meditatsioon! Lihtsalt ole ja jälgi, mis sinu sisemuses toimub. Alguses on ehk parem kui sa eraldad endale iga päev kindla aja, millal vaikselt iseendaga olla ja keskenduda enda sisemuses toimuvale. Pane lihtsalt tähele ja imed hakkavad juhtuma! Iseennast jälgides omandad sa ajapikku märkamatult imevõime oma sisemusse kuhjunud mõtteid ja tundeid lahustada. Sa ei pruugi alati isegi aru saada, mis sinu sisemusest üles kerkib, kuid olles kord ukse avanud, jätkub sinu hingeruumi puhastumine iseeneslikult. Sinu asi on ainult regulaarselt aeg maha võtta ja olla vaikselt omaette, et tähelepanu saaks sissepoole pöörduda. Hing tunneb Sinu tähelepanu soojust ja hakkab sulle vastu tulema.

Samas meditatsioon ei toimi, kui inimese energiatase on liiga madal. Sel juhul jääb mediteerija lihtsalt magama. Energiataseme tõstmiseks on mitmeid võimalusi. Esiteks on võimalik juba olemasolevat energiat mõistlikumalt kasutada. Loobu mõnest tühjast ajaviitest nagu tundide kaupa arvuti taga istumine. Kui sa oled seksuaalselt aktiivne ja soovid näha kiireid ja koheseid tulemusi, siis vähenda oluliselt või loobu seksuaalelust mõneks ajaks täielikult. Kindlasti leiad oma elust veel tegevusi, mis ei ole hädavajalikud, kuid kulutavad väga palju energiat. Teine võimalus on energiataset tõsta. Kõige lihtsam ja efektiivsem viis energiataseme tõstmiseks on regulaarne füüsiline töö või trenn, mis toimub inimese võimete piiril. Kellele trenni tegemine pinget ei paku, võib tegeleda oma mugavustsooni piiride lõhkumisega mistahes muul tasandil. Mina nimetan seda follow your fears meetodiks. Millal iganes sa tuvastad endas mõne hirmu, siis võta ette ja pane ennast proovile! Ütleme, et sa tunned hirmu avaliku esinemise ees. Siis on sinu võimalus oma energiataset tõsta avalikes esinemistes. Kui sulle tekitab suurt hirmu ja ebamugavust vastutuse võtmine, siis võta vabatahtlikult endale mõni lisakohustus – mida ebameeldivam, seda parem! Kui sul on hirm autojuhtimise ees, siis võta end käsile ja hakka autokoolis käima. Isegi kui sa ei suuda tuvastada konkreetset hirmu, siis kindlasti leiad midagi, mida sulle lihtsalt teha ei meeldi. Ja tee just seda! Tee neid asju maksimaalse teadlikkusega ja sa näed, et tasapisi hirm või vastumeelsus lahtub ning vabaneb suur hulk energiat.

Olles materiaalse maailma sodi oma hingeruumist eemaldanud, muutub sinu hing tõeliselt loovaks jõuks. Elujõgi hakkab taas voolama õiges suunas – hingest füüsilisse maailma. Ja see ongi Tõeline Elu ja õndsus.